DENEY 001 Grup Sohbet Uygulaması Oku   search 


DENEY 001 Grup Sohbet Uygulaması

Turan Furkan Tarafından


2022-05-28 18:09:49 eklendi, en son 2022-10-26 21:33:18 değiştirildiSite için gelişmeler devam ediyor. Yeni oluşturduğumuz API'yi test etmek için basit bir uygulama yazdık. Hemen git ve fikirlerini söyle.

https://fullhdcizgifilmizle.com/adminpanel/google-api-php-client/mysql-jsonify-oauth/

Bilmiyor olabilirsiniz ancak siteyi yenilemeye çalışyoruz. Site kurulduğunda amatör bir heyecan ile kurulduğu için bir çok şey günü kurtarmak için yapıldı buradaki blog bile. Ama artık daha iyi bir şeyin peşindekiyiz hatta bayağı iyi bir şeyin peşindeyiz. Yeni bir site yapmanın peşindeyiz. Ancak sadece tasarım ile yenir bir site değil herşeyiyle yeni bir site. Yani arkada çalışan sistemi de değiştirmek istiyoruz. Bu sistemin bir API olmasına karar vermemiz aslında uzun zaman önceydi ancak kişisel olarak ben kendi isteğime uygun bir API bullamadım. İsteğime en yakın API ise çok ilkeldi. Bunun üzerine bu ilkel API'nin gelişimine başladık. Bayağıda yol kattettik.

Şimdi ise bu API ile yaptığımız projelerden birini sizlere sunuyorum. Basitçe gmail hesabınız ile giriş yapıyorsunuz ve ilgili alana görüşlerinizi yazıyorsunuz. Gmail hesabınızı kullandığınız için herkes ile paylaştığınız veriler hariç hiç bir verinize erişemiyoruz. Ve daha iyisi şifre gibi kritik verileri serverımızda tutmuyoruz. Bu sistemin en zor kısmı olan güvenliği başımızdan atmamızı sağlıyor. Tabi hala benimde bildiğim bazı güvenlik açıkları var ancak bu sadece bir deney olduğundan sorun değil. Belki siz benim bulamadıklarımı bulursunuz. 

Bu uygulama hakkında, site hakkında, sitenin geleceği hakkında vs akllınıza gelen her şeyi deneyin içinde veya bu blogun altına yazabilirsiin. Uygulamada isteklerinizi önerileriniz ve hatta hangi serinin siteye gelmesi gerektiği yazın veya hata aldığınız yeri gönderin. 

İyi eğlenceler.

Edit 1: Yetki sistemi hakkında aklımda bir çok soru var. İnternette yetki sistemi rol ile birlikte işleniyor. Yani tüm yetkiler rol ile bağlantılı kişi o rol ile yetki alıyor. Bu bana klasik klasör sistemi gibi bir dosya sadece bir klasörde olabilir. Ama modern sistem etiket sistemi bir dosya bir den fazla dosyada olabilmeli. Aynı şekilde kişi sayısı kadar rol olmalı. Kişilerin her alanda rol ile kısıtlanmadan her alanda yetki verilebilmeli. Bilemiyorum hangisi daha doğru. Gene de otorite seviyesi sisteminden ayrılarak rol sistemine geçiyorum. Uygulamada görmeyeceksiniz ama arka planda böyle çalışacak.

Edit 2: Artık attığınız yazıları düzenleyebilirsiniz. Sistem tam olarak nihai halinde değil ancak çalışır halde.

Edit 3: Artık adminler var yazıları düzenleyebiliyor. Kötü bir şey yazmamaya çalışın.

Edit 4: Log sistemi devrede. Ancak tablolar arasında parent child ilişkisi olduğu için ne yazık ki delete işlemi hata veriyor. Bunun hakkında ileride bir düzenleme yapacağım.