Anime ne demek! Anime türleri nelerdir? Oku   search 


Anime ne demek! Anime türleri nelerdir?

Burak Tarafından


2019-11-22 12:37:33 eklendi, en son 2019-11-22 12:38:18 değiştirildiAnime tanım olarak Japon çizim sanatıyla çizilmiş sanat ürünlerine verilen genel addır. Anime özel olarak ise Japon çizim sanatı ile çizgi film yapılmasıdır ve bu türde hazırlana çizgi filmlere anime adı verilir. İzleyicilerin merak ettiği Türkçe anime izle, anime figür, anime önerileri, anime çizim, anime karakterleri gibi konuları inceliyoruz.

Anime film sevenler, anime çizgi filmleri sıkı dizi takipçileri gibi takip eder ve hiçbir bölümünü kaçırmaz. Anime filmleri yakından tanımayanlar için sıra dışı gelen bu durum anime sevenler için oldukça sıradan bir durumdur. Anime film hakkında araştırma yapanların merak ettiği mini anime, anime ne demek, anime nedir, manga nedir. Türkçe anime izle, anime figür, anime önerileri, anime çizim, anime karakterleri ve anime ile ilgili konuları inceliyoruz.

ANİME NE DEMEK?

Anime Japon çizim sanatı ile oluşturulmuş çizgi filmlere verilen addır.Animation kelimesinin kısaltılmış hali olan anime, sadece çocuklar için değil yetişkinler için üretilmiş çizgi film kurgulu yapımlardır. Anime, her yaş grubuna hitap eder ve izleyici olarak çok geniş bir kitleye hitap eder.

ANİME ÖZELLİKLERİ

Anime filmlerde genel olarak bacaklar uzun ve gözler büyük çizilir. Bunun yanında yüz ifadeleri de dikkat çekici şekilde duygular abartarak yansıtılır. Anime kavramı ile sıkça kullanılan manga ise bir anime filminin seri halde romanlaştırılarak çizgi roman haline getirilmesidir.

ANİME TÜRLERİ

Animelerin romantik, aksiyon, macera, fantastik, doğa-üstü, bilim kurgu gibi anime türleri vardır. Hemen hemen her konuda anime serisi vardır ve bir çok konu anime haline getirilmiştir.

ANİMENİN TARİHİ

Anime, Japon film yapımcılarının 1900'lü yılların başlarında Amerikan, Alman, Fransız ve Rus animasyon yöntemlerini öğrenmesi ve uygulamaya başlaması ile ortaya çıkmıştır.

Animasyon yöntemlerinin 'daki ilk temsilcisi "Osami Tezuka" adlı sanatçıdır. Japonları çağdaş anime ile buluşturan ilk kişidir. Osami Tezuka genç yaşlarda, kamerası ile Walt Disney ve Max Fleischer adlı yapımcıların eserlerini örnek alarak küçük animasyonlar çekmeye çalışır. Animenin öncüsü konumunda olan Osami Tezuka'yı takip eden sanatçılar anime adı verilen yeni bir tarz oluştururlar.

Amerika'nın film sektörüne ayırdığı yüksek bütçeler göz önüne alındığında Japon sinema sektörünün küçük bütçesi ve bunun yanı sıra batılı oyunculara benzeyen aktörlerin eksikliği Japonya'yı sinema sektörü yerine anime sektörüne iter. Anime sektörünün imkanları, kolaylıkları ve hayal dünyasının çok daha geniş olması anime sektörünün Japonya'da tercih edilmesini ve gelişmesini destekler.

ANİME ÇİZGİ FİLM MİDİR?

Anime bir çizim sanatıdır, çizgi dizilerle aynı teknik özelliklere sahip olsa da çizimleri her yaştan insanlara hitap etmektedir. Çizgi diziler genel olarak çocuklara hitap eder ve kültürümüzdeki kalıplaşmış çizgi dizi teriminden oldukça farklıdırlar animeler. bkz: duygusal, drama, fantastik, doğaüstü özellikler gibi birçok sayısız özel türü bünyesinde barındırır. Bazı animelerin içerisinde yoğun küfür , kan , şiddet ve cinsellik unsurları bulunabilir. 18 yaşından küçük çocukların yanlarında ebeveynleriyle birlikte olmak kaydıyla izleyebileceği türleri de vardır. çizgi dizilerin alt dallarından biridir sonuç olarak fakat algılardaki çizgi film teriminden oldukça farklıdır.

Anime Japon üretimi yapımlardır. Amerika ve Avrupa şirketleri ile ortak çalışmalar da mevcuttur. Fakat temel yer Japonya'dır.

Sitemizden, animeleri türkçe altyazı şeklinde izleyebilirsiniz. İyi seyirler.